Pagina de start a forumului rochess.org
rochess.org -  Forumul Sahului Romanesc
Cele mai recente discutii de pe lista RoChess !
Inregistrare

Pagina de start a forumului rochess.org Intrebari frecvente Cautare Lista membrilor Grupuri de utilizatori Profil Mesaje private Autentificare
   Favorite     Link-uri 
Mat din deschidere

Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului rochess.org -> Teoria deschiderilor (nou)
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Ady

Data inscrierii: 08/01/2006

MesajTrimis: Dum 01 08, 2006 6:49 pm    Titlul subiectului: Mat din deschidere Raspunde cu citat (quote)

Buna! Smile
Am inventat un mod destul de eficient de a da sah mat din deschidere. Functioneaza mai bine impotriva negrului.
1. e4 r5
2.d4 xd4
3. regina xd4 **
4. nebun c4 **
5. regina d5 **
6. regina xf8.#
Metoda nu este foarte practica, dar folositoare. Poate fi usor blocata cu oricare din cai, in mai multe moduri.
Totusi,
5. regina d5 cal e7
6. regina xf7 rege d7(daca a mutat pionul)
poate oferi un avantaj destul de mare, daca nebunul si regina raman pe loc.
Ce ziceti?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
ancutza
Vizitator

MesajTrimis: Lun 03 06, 2006 6:06 pm    Titlul subiectului: nelamurire Raspunde cu citat (quote)

Crying or Very sad de unde stiu eu ca o sa faca mutarile alea adversarul?
Sus
Ady

Data inscrierii: 08/01/2006

MesajTrimis: Mar 03 07, 2006 7:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu am zis ca e eficient in orice situatie... E doar o sugestie... Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
GreenEyes78
Vizitator

MesajTrimis: Vin 03 24, 2006 12:01 am    Titlul subiectului: E o mare porcarie! Raspunde cu citat (quote)

Ceea ce ai descris tu este o mare porcarie (sar peste faptul ca ai notat gresit unele mutari). In primul rand tehnica asta cu matul pe care incerci tu sa il dai in cateva mutari eu o faceam acum vreo 10 ani, deci nu este o inventie de-a ta. Matul acesta poate sa tina cu incepatorii, dar nu cu cei care joaca sah de ceva vreme. Stiu ca exista multi navi care cred ca pot da un astfel de mat, dar si aceia toti incepatori sunt. In zilele noastre mi se mai intamplat sa intalnesc aceasta incercare de a da acest mat pe Yahoo Games, la sectiunea de sah. Live insa... foarte rar. De ce? Pentru ca e rasuflat de mult!
Sus
SirSRN
Pion

Data inscrierii: 13/12/2005

MesajTrimis: Mie 09 06, 2006 12:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da..de acord cu GreenEyes78 Confused , astea sunt mici artificii pe care ar trebui să le ştie toată lumea în caz de pică la masa cu un amator, dar în concursuri e altfel, mai bine inveţi să joci calumea şah
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ciupi

Data inscrierii: 04/03/2011

MesajTrimis: Joi 05 05, 2011 9:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aveti dreptate, aceasta tactica nu merge decat impotriva unor incepatori. Nici un om care joaca sah ceva timp si care are habar sa joace sah nu o sa ia vreodata mat din mutarile acelea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului rochess.org -> Teoria deschiderilor (nou) Data este GMT + 2 Ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
Arhiva